Pronácia vs. supinácia

Pronácia

Pronácia, je rotácia chodidla dovnútra pri chôdzi a behu. Tento okamih sa nazýva prvotný kontakt. Je súčasťou bežného pohybu, ktorý pomáha predkoleniu efektívnejšie kontrolovať náraz, zmierniť šok z prvého kontaktu, čím pôsobí ako tlmič nárazu. Niektorí ľudia majú nadmernú pronáciu (overpronation) alebo nedostatočnú pronáciu – supináciu (underpronation), ako ostatní. Pronácia môže spôsobovať zníženie výkonnosti a zvyšovať riziko úrazu. Dnešné bežecké topánky sú špeciálne prispôsobené každému typu pronácie.

Typy pronácie:

1. Nadmerná pronácia (overpronation)

pronation_over

Je nadmerné vnútorné našľapovanie, pri ktorom sa váha prenáša na vnútornú stranu chodidla. Nadmerná pronácia má negatívny vplyv na kolená a bedrá.

Obuv je vystužená najmä na vnútornej strane päty a chodidla.

Ideálne modely pre tento typ pronácie sú GEL-KAYANO, GEL-2140. Pri extrémnej pronácii sú ideálne modely GEL-EVOLUTION, GEL-FOUNDATION.

2. Stredná pronácia / neutrálny došľap

pronation_neutral

Je ideálne našľapovanie, pri ktorom sa váha prenáša stredom chodidla.

Pre tento typ pronácie, je ideálny takmer každý model obuvi ASICS.

3. Nedostatočná pronácia / supinácia (underpronation)

pronation_under

Je vonkajšie našľapovanie, pri ktorom sa váha prenáša na vonkajšiu stranu chodidla. Supinácia má negatívny vplyv na predkolenie. Toto bočné zaťaženie nohy výrazne ovplyvňuje účinnosť behu. Supinácia má za následok opotrebenie topánky na vonkajšej strane päty a horná časť sa vychyľuje k vonkajšej strane.

Obuv je vystužená na vonkajšej strane päty a chodidla.

Ideálne modely pre tento typ pronácie sú GEL-NIMBUS, GEL-CUMULUS, GEL-STRATUS.